Karanlık Hüzne Yol Verirken

41KwE8vxMcL-275x275

Alice in Chains (AIC) 80’lerin sonunda Seattle sahnesinden çıkmış en karakterli ve oturaklı grunge / hardrock gruplarının başında gelir. Fırtınalı kuruluş yılları, Dirt , Jar of Flies gibi klasikler… 1996’daki unutulmaz (kanımızca gelmiş geçmiş en başarılı unplugged performanslarından biridir) MTV Unplugged’ı… Sonrasında gelen Layne Staley’nin trajedisi ve karanlık yıllar…

Alice in Chains yoluna 2006 dönemindeki reunion turları ile devam etme kararı alırken Atalanta’lı Comes with the Fall grubunun vokalisti William DuVall grupla birlikte turlamaya başlar ve bu yeni bir dönemin habercisi olur. Grup ısınma turlarını bitirdikten sonra son dönemin ünlü prodüktörlerinden Nick Raskulinecz önderliğinde stüdyoya kapanır… Bu dönemde stüdyo görüntülerinden kesitler Youtube’a düşer. Merakla beklenen albüm “Black Gives Way To Blue” 2009 Eylül’ünde satışa sunulur… Sonuç tatmin edicidir. Alice in Chains, Jerry Cantrell önderliğinde çok daha karanlık tonlarda en iyi bildiğini yapmaya devam etmektedir…

54 dakikalık albümün ilk single’ı olarak “Looking in View” piyasaya sürülür. Sonrasında tekrarlayan ısrarcı gitar rifllerinden kurulu “Check My Brain” ikinci single olarak kendisini gösterir. Albümde ayrıca Elton John’un da katkısını görürüz. (Kapanış parçası ve bizce AIC klasiklerinden biri olmaya aday “Black Gives Way To Blue” da usta müzisyen piyano ile eşlik eder)

Şarkı sözlerinin ve bestelerin çoğunluğu Jerry Cantrell’ın bireysel gündemleri temelinde şekillenmiş durumdadır.. “Check My Brain”, kendisinin 2003’te Seattle’dan Los Angeles’a taşınmasını işler. Albümün ağır toplarından 4.parça “Your Decision” da acıya dayanıklılık ve hayatta kalma mücadelesine tanıklık ederiz.

Black Gives Way To Blue’da 2 parça dışında tüm besteler ve sözler Jerry Cantrell’a ait. “Last of My Kind” parçasında William’ın “A Looking in View” de ise Mike ve Sean’ın da katkısı görürüz.

Albüm kısa sürede eski fanlar tarafından da kabullenilir. En büyük soru işareti William DuVall’in Layne Staley gibi önemli bir rock idolünün yerini ne ölçüde doldurabileceği noktasındadır. Güçlü ve oturaklı sesi ile yanıt tatmin edici olacaktır. William’ın eski parçaları söylemedeki başarısı zaten 2006’dan itibaren kabul görmüştür. Sonraki turnelerde de bu başarısını devam ettirecektir.

Alice in Chains’in yaklaşık 14 yıl aradan sonra gelen bu önemli albümünü köklerinden uzaklaşarak elektronik ortamlarda yeni arayışlarda koşturan eski topraklara özellikle öneriyoruz.

Leave a Reply

© 2012-2018 AVENUES MUSIC | AVENUESTHEBAND.COM