Caitlin Cary: “While You Weren’t Looking”

whileyouwere

Avenues olarak bir süredir müzik gündemlerimiz ve gelişmeler ile karşınızda olamıyorduk. Ancak çalışmalarımız kaldığı yerden son sürat devam ediyor. Bireysel yaşantılarımıza yoğunlaşmak zorunda kaldığımız bu evreden yine yaratıcı bir şekilde çıkacağımıza dair tünelin sonunda ışık gözüküyor. Geride kalan günlerde neler mi oldu? Öncelikle iyi haber verelim. Yeni parçalarımıza yoğunlaştığımız bir dönem içerisinde yer alıyoruz. Coverlara yoğunlaşma sürecinin bir kırılma noktasına gireceğini hissediyorduk. Arkada kalan sürede 4 yeni parçayı nadasa bırakmış durumdayız. Oldukça karakterli parçalar olduğunu düşündüğümüz çalışmaları yakın bir zamanda temiz halleri ile stüdyo çıktılarını almayı düşünüyoruz. Müzikal araştırma ve okumalarımız da aynen devam ediyor. Bir süredir North Carolina’da yerel bir müzik editörü olan David Menconi ile Facebook sayfamız üzerinden yazışmaya başladığımı belirtmem gerekiyor. Önceki yazımızın konusu olan Whiskeytown grubu ve genelinde alternatif country türüne yönelik 2012’de çıkartmış olduğu “Losering, Story of…” kitabını amazondan getirtmem ile konuyla ilgili ufkumuz daha da açıldı. David Menconi’nin gözlem ve anıları oldukça öğretici. Bunları ilerleyen dosyalarımızda da aktarmaya devam edeceğiz…

Bu doğrultuda yazımızın konusu Caitlin Cary’nin 2002 yılında çıkartığı ilk solo albümüne dönebiliriz. Caitlin Cary, anımsayacağınız gibi Whiskeytown grubunun vokal/kemanı. Grubun 2000 döneminde Universal grubuna bağlı Outpost Records firmasının tasfiye edilmesi sonucunda dağılma sürecine girmesi ve hazırlamış oldukları “Pneumonia” albümlerini çıkartamamış olması grup üyelerini de solo projelerine yöneltmek zorunda bırakmıştır.  Caitlin Cary de iki yıllık bir aralığın ardından hazırlıklarını tamamlamış ve alternatif / indie / folk sahnesine solo olarak “While You Weren’t Looking” diyerek adımını atmıştır.

Hemen başta belirtelim 11 parçadan oluşan albümde Whiskeytown esintileri çok az olarak yer alıyor. Karşımızda Caitlin’in kendi dünyası kendi tarzı yer alıyor. Bir çeşit bağımsızlık ilanı olarak da düşünebiliriz. Cary’nin yaratıcı şarkı yazma süreci etkileyici yumuşak sesi ile birleşince ortaya güzel sonuçlar çıkmış diyebiliriz. Albümün hazırlık sürecinde tanıdık simalara da rastlıyoruz. Whiskeytown’ın “Strangers Almanac” turnesinin son bölümünde gruba katılan multi enstrümanist Mike Daly gitarlarda, Cary’nin eşi yine Whiskeytown bateristi Skillet Gilmore davulda,  Jayhawk grubunun eski üyesi  Jen Gunderman  klavyede ve Raleigh bölgesinin üretken lokal müzisyenleri (Brian Dennis, Andy Church, Chris Stamey, Greg Readling, Tony Lamm, Lynn Blakey, Mitch Easter) albümün mutfağında yer alan isimlerden öne çıkanlar…

Albümde bizce dikkat çeken çalışmaların başında Joni Mitchell stili jazz soundu barındıran Carol King tarzı R’nB soul denemesi “Too Many Keys” geliyor. Bir diğer imza niteliğinde çalışma “Fireworks”… Öyküsü Cary’nin eski grup günlerine dayanıyor. Fireworks’teki kemanlar akla doğrudan “16 Days” klasiğini getiriyor… Belki de albümdeki eskiye anımsatan tek parça…

Caitlin Cary’nin parçaları çoğunlukla biten arkadaşlık ve ilişkiler içine düşülen olumsuz durumlar temelinden besleniyor. Biraz pembe dizi tadında da diyebiliriz.

“What Will You Do?”  parçasında bir arkadaşına yakardığını dinliyoruz Cary’nin…  Arka planda Mike Daly’nin melodik gitarları ile…

You know he’s surely going
In a bet that you’re not taking
In a plane that you’re not flying
With drugs that you’re not buying
And every minute
You’re not in it
What will you do
When he dies?

“Sorry” parçasında hayalgücü ve yaratıcılık konusunda ne kadar etkili sözler yazabildiğini öğreniyoruz kendisinin. Albümün en iyilerinden biri.

“You are a bitter brother in the shadow of a twin
Strangled in her warm embrace
You have grown up savage, mean, and thin
I’m sorry, sorry, sorry for my arms
I tried to protect you
I have darkened all your charms

“Thick Walls Down” parçası albümdeki düşük tempoyu canlandıracak türden. Daha tempolu bir çalışma. Benim kendi favorilerim arasında yer alıyor bu parça. Özellikle Cary’nin ısrarlı vokalleri parçayı sürükleyici bir şekle getirmiş.

“Hold on to Me” klasik tempolu bir bar parçası olarak başlıyor sonrasında düşük bir tempoda seyrediyor. Cary’nin değişken ruh halini en iyi yansıtan parçalardan biri.

Lafı çok uzatmayalım, Yep Roc Records’tan çıkan “While You Weren’t Looking” solo bir kariyer için oldukça etkileyici bir çıkış albümü. 11 parçanın hemen hepsi bir solukta dinleniliyor. Albümün içindeki tüm resimler de Caitlin Cary imzasını taşıyor. Arşivinizde bulunsun isteriz.

© 2012-2018 AVENUES MUSIC | AVENUESTHEBAND.COM