Old 97’s – Dallas’tan Seattle’a Uzanan Otoban

old97s
Bir önceki dosyamızda anımsayacağınız üzere alternatif country’nin ilk dönem öncülerinden Uncle Tupelo kurucusu Jay Farrar’ın sonraki grup projesi Son Volt’a ve geçtiğimiz aylarda çıkardıkları son albümleri Honky Tonk’a merceğimizi uzatmıştık. Bu dosyamızda yine aynı ekolün önemli temsilcilerinden biri olan Old 97’s’i genel olarak işleyeceğiz.

Old 97’s ABD’de Nirvana ve Pearl Jam öncülüğünde grunge akımının hakim olduğu 1993 döneminde Dallas’ta vokal gitarda Rhette Miller, gitarlarda Ken Bethea, bas gitarda Murry Hammond ve davulda Philip Peebles kurulmuştur. Günümüze kadar tam 9 albüm kaydetmiş, Uncle Tupelo, Whiskeytown, The Jayhawks gibi gruplarla birlikte alt-country tarzının ortaya çıkışında öncü konumlarda bulunmaşlardır.

Grup ilk dönemlerinde barlarda çalan bir toplulukken 1994 yılında ilk albümleri Hitchhike to Rhome‘u yayınlayarak ülke çapında adından söz ettirmiş ve çok daha büyük çaplı konserlerde boy göstermeye başlamıştır. Grubun solisti Rhette Miller’ın Austin kökenli olması Texas referansını müzikleri üzerinde belirleyici unsur yapmıştır. Grup ilerleyen yıllarda Murder (Or A Heart Attack), Timebomb, Barrier Reef gibi önemli parçalara imza atmış olsa da hiçbir zaman mainstream çizgiye yükselmemiş, yeterince ünlü olup, albüm satışları patlama yapmamıştır. Grup daha çok canlı performansları ile kitlesi tarafından sevilmiştir. Gerçekten de yaratıcı konser performansları ile taraflı tarafsız bir hayran kitlesi yaratmışlardır. İlerleyen dönemde grup üyelerinin REM üyeleri ile arkadaş olması birlikte çalışmaları grubun soundunu da etkilemiştir.

Old 97’s albümleri ne yazık ki ülkemiz sınırları içerisinde yer almamaktadır. Avenues The Band olarak yurtdışından siparişini verdiğimiz grubunun albümlerine yönelik analiz yazılarımızı ayrıca ilerleyen dönemde gündeme alacağız.

Aşağıda Old97’s’in sounduna ilişkin önemli çalışmalarından kesitlere ulaşabilirsiniz.

Timebomb- Albüm: Too Far To Care

Color of a Lonely Heart is Blue – Albüm: Blame it on gravity

Valentine – Albüm: Fight Songs

© 2012-2018 AVENUES MUSIC | AVENUESTHEBAND.COM