Ryan Adams ile Sonbahara Merhaba

Ryan Adams
ABD Jacksonville – North Carolina çıkışlı 39 yaşındaki alternatif rock ve country sanatçısı David Ryan Adams’ın son albümü yaz başında açıklandığı üzere Eylül ayı ile birlikte satışa çıktı.

Ryan Adams ismi halen pek çok müziksever için isim benzerliğinden ötürü Bryan Adams’ı akıllara getirmekte. Hatta Kanadalı müzisyen Bryan Adams’ın konseri yerine yanlışlıkla sanatçının konserine gidip hayalkırıklığı yaşayan kişiler dahi yok değil.  David Ryan Adams da Kanadalı meslektaşı gibi uzun bir süredir müzik sektöründe yer alıyor. 1990’ların başında, Raleigh North Carolina günlerinde kısa süreli The Patty Duke Syndrome isimli dönemsel punk rock grubu tecrübesi de bulunan müzisyen, asıl çıkışını yine aynı bölgenin amatör müzisyenleri ile birlikte şekillendirdiği Whiskeytown grubu ile yapar.

Whiskeytown 1980’lerin son bölümünde Uncle Tupelo, Jayhawks, Lucinda Williams gibi topluluk ve sanatçıların öncülüğünü yaptığı “Americana” ve ya bilinen ismi ile alt-country tarzının kısa sürede ekol gruplarından biri haline gelir. Whiskeytown’ın dağılma sürecine girdiği 2000 döneminde kendi solo kariyerine başlayan Ryan Adams, büyük başarı kazanan ve ses getiren Heartbreaker isimli ilk solo albümünden günümüze kadar toplam 13 albüm ve sayısız single yayınlar. Kendisinin ayrıca Hello Sunshine ve Infinity Blues isimli iki de şiir kitabı yer alıyor.

Müzikal Yelpaze

Ryan Adams’ın müzikal çizgisini belirli bir kalıba sokmak çok kolay değil. Beslendiği kaynaklar içerisinde 1970’lerin klasik rock çizgisinden, 80’lerdeki deneysel punk rock gruplarına, yetiştiği bölgeden ve geçmişinden ötürü klasik country sanatçılarından, blues/jazz ekollerine kadar geniş bir yelpaze gündemde desek sanırım abartmış olmayız. Bu müzikal harmanlanma ve iyi müzisyenlerle çalışma geleneği, güçlü söz yazarlığı ile birleşince ortaya çıkan ürünlerin kalitesi de çoğunlukla üst seviyede oldu.

Ashes and Fire’dan Ryan Adams’a

Ryan Adams’ı son olarak 3 sene kadar önce yayınladığı Ashes and Fire albümünden severek takip etmekteydik. Ağırlıklı olarak akustik bir çalışma olan ve kişisel yaşamındaki sıkıntıları geride bıraktığının (albüm çıkmadan önce sanatçının uzun süreli işitme problemlerine neden olan meniere hastalığı ile mücadele ettiğini ve eski grubu Cardinals’dan ayrıldığını belirtmek de yarar var) müjdecisi konumunda olan bu albüm temelde Bob Dylan’dan Cat Stevens’a, Norah Jones’tan Neil Young’a uzanan bir aralıktaki tüm müzikal tatları içinde barındırmaktaydı. Albümün solo turnesine devam ederken bir sonraki projesine yoğunlaşmaya başlayan sanatçı ilk iş olarak kendi analog kayıt teknolojisinden oluşan stüdyosunu inşaa etmeye başlar. PAX-AM isimli Hollywood’ta yer alan bu stüdyo sanatçının bağımsız bir şekilde çalışmalarına yoğunlaşacağı bir zemin olur. Ryan Adams’ın “Ryan Adams” isimli 14. stüdyo albümü böylesi bir sürecin ürünü olarak yaşama kavuşacaktır.

11 parçadan oluşan sanatçının bu son albümünü İngiltere’den ön siparişle temin ettik. İlk single “Gimme Something Good” parçasını da bir süredir dinliyorduk. Ryan Adams’ın son dönem kişisel ilgi alanlarının da yansımalarını içeren parçanın videosu da oldukça eğlenceli. 80’lerin kült komedi/korku filmi “Mistress of the Darkness” Elvira’yı izlemek çok keyifli.

Gimme Something Good’la başlayan albüm ünlü oyuncu Johnny Depp’in de gitarlarda eşlik ettiği “Kim” ile devam ediyor. Hemen ardından gelen “Trouble” ve “Am I Safe” müzisyenin eski çalışmalarından esintiler taşıyor. Özellikle 2 CD’lik “Cold Roses” albümünü sevenler bu benzerliği hissedeceklerdir. “My Wrecking Ball” albümün naif akustik parçalarından. Bu kez ister istemez Ashes and Fire’ın ünlü single’ı “Lucky Now” akıllara geliyor. “Stay With Me” ile albümün başından itibaren kendini hissettiren elektro gitar riffleri bir kez daha gündeme geliyor. Kesinlikle çok başarılı. “Shadows” parçası ise karanlık atmosferi ile albümün en güçlü parçalarından biri olmaya aday dersek abartmış olmayız. “Feels Like Fire” ve “I Just Might” ile söz yazarlığındaki ustalığını gündeme getiren Ryan Adams, son iki parçada “Tired of Giving Up” ve “Let Go” ile bu kez de niçin iyi müzisyenlerle çalıştığını dinleyicilere sunuyor.

Sonbahar aylarına girdiğimiz şu dönemde Ryan Adams’ın kendi ismini taşıyan 14. ve en son stüdyo albümünü alternatif ve kaliteli müzik dinlemek isteyen herkese öneriyorum.

© 2012-2019 AVENUES MUSIC | AVENUESTHEBAND.COM