The Broken Circle Breakdown
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

Avenues – Streets bölümümüzde şu ana kadar ağırlıklı olarak takip ettiğimiz sanatçıların albüm ve çalışmalarına yönelik analizlere yer vermiştik. Bu dosyamızda farklı bir gündemi sizlerle paylaşacağız. Ülkemizde 5 Şubat 2014 tarihi itibarı ile halen gösterimde olan Belçika yapımı The Broken Circle Breakdown (Kırık Çember) filmine merceğimizi uzatacağız.

Beyaz Perdeyle Gelen Alternatif Tınılar

Son yıllarda alternatif müzik türleri üzerine kurulu otobiyografi – drama tarzı filmlerde gözle görülür bir artış yaşanıyor. İşin güzel yanı ise bir çoğu oldukça kaliteli ve damakta güzel tatlar bırakan çalışmalar. Aklımıza gelen örneklerden Ray, Walk The Line, Nowhere Boy, Once, Searching For Sugarman, Crazy Heart, Bloodworth yine şu günlerde gösterimde olan Coen Kardeşlerin Inside Llewyn Davis‘i bu kapsamda düşünülebilecek başarılı çalışmalar. Elbette Crazy Heart’ın atası olarak yorumlayabileceğimiz Oscar ödüllü etkileyici film müzikleri ve atmosferi ile Robert Duvall’in Tender Mercies‘ini de atlamamak gerekir. Bu çalışmalarda, ya zaten müzisyen olan isimler ve ya sinema dünyasında olan ama hobi olarak müzikle de yoğun olarak ilgilenen aktör ve aktrisler başrollerde oynamıştır. Ortaya kaliteli ürünlerin çıkmasında bu etmen doğrudan belirleyici diyebiliriz.

Belçikalı yönetmen Felix Van Groeningen tarafından 2012’de Belçika’da çekilen, ertesi sene de Lux Prize ödülü kazanan The Broken Circle Breakdown’ı (ülkemizdeki adı ile Kırık Çember) gerek iyi işlenmiş yürekleri burkan hüzünlü öyküsü, gerekse izleyiciye folk/bluegrass müzikten doyurucu kesitler sunması ile alkışı hakeden bir film.

Filmde Belçika’da yerel bir bluegrass grubunda banjo çalıp şarkı söyleyen Didier ve şehirde dövme salonu işleten marjinal bir yaşam tarzı süren Elise’in hayatlarından bir kesite tanıklık ediyoruz. İkilinin tanışma süreçleri, birlikte bir hayali yaşatma çabaları, mutlu günlerinin yaşamın acımasızlıklarıyla gölgelenmesi ve trajedilerinin her aşamada daha da derinleşmesi… Tüm bu serüven esnasında kendimizi bazen gelgitleri ile Didier’in yerine koyuyoruz, bazen de kendine özgü açmazları içindeki Elise’i anlamaya çalışıyoruz. Karakterlerimiz filmde idealize edilmiyorlar. Artıları ve eksileri ile izleyiciye aktarılıyor. Bu açıdan ete kemiğe bürünüyorlar. Bizden biri konumundalar. Yaşama karşı bir duruşları var, taviz vermedikleri seçimleri ve kendi değer yargıları var.

Didier tüm yaşamı boyunca Amerikan rüyası peşinde koşmuş, ABD’yi her alanda lider görmüş biri. Yaptığı müzik ise en saf haliyle Amerikan kırsal müziği. İdolleri country müziğin kurucularından Alabamalı Hank Williams ve bluegrass müziğin atalarından sayılabilecek mandolin ustası Kentucky’li Bill Monroe. Elise ise acı ve sevinçlerini vücuduna yaptırdığı dövmeleri ile ifade eden, metafizik ve batıl yönü görece daha gelişkin bir hayalperest… Mutluluklarının meyvesi kızları Maybelle’in lösemi olduğunu öğrenmeleri ile inandıkları değer yargılarını yaşamın acımasızlığı içerisinde yeniden gözden geçirmek durumunda kalıyorlar. Acı ve keder tahmin edileceği üzere yıkıcı bir etki ile kendini gösteriyor. Mutlulukları ise o ana kadar hayal bile edemedikleri çok zor ve keskin koşullarda sınanıyor.

Broken Circle Breakdown ve Müzikleri

İlk bölümde de belirttiğimiz üzere gerçek yaşamda da müzisyen olan sanatçıların boşrollerde oynadığı çalışmalar çoğunlukla hem doğal hem de kaliteli işlerin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Elise rolünde izlediğimiz Veerle Baetens, gerçek yaşamda dizi ve müzikallerde oyunculuk dışında Dallas isimli bir grupta şarkı söylüyor. 2012 çıkışlı “Take It All” isimli albümleri de mevcut. Didier rolündeki tiyatrocu Johan Heldenbergh da aslen oyun yazarı ve yönetmen. Aynı zamanda amatör olarak müzik de yapıyor.

Filmde müzikler The BCB Band* (The Broken Circle Bluegrass Band) tarafından icra ediliyor. Veerle ve Johan’ın liderliğinde filmden sonra turlamaya ve konserlere başlayan BCB’nin ilk 14 konseri kapalı gişe başarısını getiriyor.

Broken Circle Breakdown’ı insana ve insana içkin seçimlere önem verenlerin, sistemin kenarında alternatif yaşam tarzı sürmeye çalışanların, özellikle folk müzik severlerin kesinlikle kaçırmaması gerekiyor.


 * The BCB Band: Johan Heldenbergh: vokal, banjo, gitar. Veerle Baetens: vokal. Bert Van Bortel: vokal, gitar, mandolin. Nils de Caster: vokal, keman. Karl Eriksson: vokal, banjo, gitar. Tomas de Smet: vokal, bass. Bjorn Eriksson: vokal, gitar, dobro

© 2012-2018 AVENUES MUSIC | AVENUESTHEBAND.COM