Top 10 Country Albums of All Time

Oldukça iddialı bir konuyla karşınızdayız bu kez. Avenues’un müzikal dinamiklerinden en başta gelenlerinden biri eski adı ile western popüler ismi ile country’dir. Çok geniş bir yelpaze… Sayısız klasik örnek içeriyor. Bir ilk 10 listesi oluşturmak, dışarıda bırakılacak klasikleri düşününce oldukça zorlu bir durum. Skalamızı daraltıp folk/bluegrass/alt-country gibi türleri ayırarak yalnızca klasik country’den listemizi belirleyelim istiyoruz. Bizleri en çok etkileyen tüm zamanların en iyi 10 country albümü nedir diye sorsalar cevabımız şu şekilde olurdu diye düşünüyoruz:

61CS4QLin3L._SY300__PJautoripBadge,BottomRight,4,-40_OU11__
1) Honeysuckle Rose – Willie Nelson (1980): Outlaw country’nin cherooke sesi, gerçek bir Amerikan idolü, üretim makinesi zamana meydan okuyan yılmaz savaşçı ve bilge Willie Nelson’ın her çalışması şüphesiz bu listede yerini hakediyor. Ancak grubu Family ile birlikte yer aldığı ve büyük oranda kendi hayatından esinlenerek beyaz perdeye aktarılan bir film müziği var ki, bizce listenin tepesinde yer alacak kalite ve önemde. Honeysuckle Rose filminin soundtrack albümünde sanatçının “Blue Eyes Crying in the Rain” “Whiskey River” “On The Road Again” “Heaven or Hell” gibi büyük klasiklerinin yanında ilk kez bu dönemde üretilmiş gelmiş geçmiş en başarılı country parçalarından biri olan “Angels Flying Too Close To The Ground” klasiğine de ulaşmak mümkün. Emmylou Harris’le söylenen “Angel Eyes” da albümün bir başka sürprizlerinden.

51Lxc3PAjnL._SX300_
2) Greatest Hits – Buck Owens: 1950 ve 60’ların Bakersfield soundunun en başta gelen öncülerinden biridir Buck Owens. Her yönüyle bir öncüdür. Fender Telecasterları yani elektrikli gitarı country müziğin içine ustalıkla yerleştirmesi, sayısız hiti, Grand Ole Opry performansları ile kendisinden sonra da her zaman saygı ile izlenmiştir. Hatta adına halen işletilen büyük bir işletme/müze dahi bulunmaktadır.”Only You” “Together Again” “Before You Go” ve deneysel “Made in Japan” gibi klasikler bu albümde yer almakta.

51G1M2OGSiL
3) Best of George Jones: Hardcore Honky Tonk, Volume 1 – George Jones (1955): Yaklaşık bir sene önce Nisan ayında yitirdiğimiz Texas’ın en önemli country sanatçılarından George Jones, uzun kariyeri içerisinde alanında her zaman öncü oldu. “White Lightning” gibi klasik western klasikleri yanında “You’re Still on My Mind”, “Tender Years” gibi çok önemli bar balladlarına da imzasını attı. George Jones klasik honky tonkun ruhudur desek abartmış olmayız. 1955 dönemi kayıtlarından oluşan bu best of kaçırılmamalı.

51boOI46LJL._SY300_
4) San Antonio Rose – Ray Price (1980): Albüm esas olarak ünlü keman ustası Bob Wills’e tribute niteliğinde. Ray Price çifçilik ve veterinerlikten honky tonk kulüplerine uzanan kariyerinde büyük başarılara imza atmış, country müziğin şekillenmesinde önemli bir öncü. 1962 yılında Bob Wills ve Texas Playboys’un klasiklerinin yeni bir yorumuna yer verdiği bu albüm Bubbles in my Beer, Home in San Antone, Whose Heart Are You Breaking Now gibi dönemin en başarılı Honky Tonk klasiklerine sahip. Ray Price’ın “A Tribute to the Great Bob Wills” albümü edinilmesi gereken bir başyapıt.

516xHCRQPXL._SY300_
5) Wishful Thinking – Wynn Stewart : Bakersfield honky tonk soundunun bir diğer büyük yıldızı, karizmatik ve enerjik sesi ile hiç şüphesiz Wynn Stewart. Wishful Thinking albümü en önemli klasiklerinden biri. Bulması biraz zor. Ancak içinde yer alan “Why Do I Love You So” “No Tomorrow” “Sweethearts In Heaven” gibi klasikler size dönemin atmosferini fazlası ile verecek. Kendinizi yol üzerinde bir benzinci kenarındaki eski ve pis bir kafede bulacaksınız.

51tDVslJVGL._SY300_
6) At Folsom Prison (Live) – Johnny Cash (1968) : Geçtiğimiz yüzyılın en çok iz bırakan yalnızca country/rock’n roll müzik için değil genel olarak müzik dünyasında kimdir diye bir soru sorulsa, en başta sıralanacak bir kaç isimden biri olacaktır men in black. Çocukluk dönemindeki gospel tarzı türkülerden, aslen müzik eğitimi almamış tutkulu dostları ile grubunu kurmasına, June Carter ile yaşadığı fırtınalı aşkından, herkesin yüz çevirdiği yıllarda cezaevlerinin sesi olmuş konserlerine kadar her yönüyle tam bir fenomen Johnny Cash. Bu albüm 1968 dönemi canlı konser kayıtlarından oluşuyor. İçinde “Folsom Prison Blues” “Jackson” “I Still Miss Someone” “I Got Stripes” gibi kendi klasiklerinin yanı sıra Merle Travis klasiği “Dark as a Dungeon” canlı kaydı da yer almakta.

51ynpcwfWwL._SY300_
7) Greatest Hits – Waylon Jennings (1989) : Outlaw country tarzını şekillendiren elmanın bir yarısı Willie Nelson ise, diğer yarısı kesinlikle Waylon Jennings’tir. Yeleği, hiç eksik etmediği şapkası, fender gitarı ile country müziğin trouble-man’idir Waylon. Yaşamı boyunca uyuşturucu ve alkol problemleri ile boğuşmak zorunda kalan Waylon oturaklı sesi ve karizmatik yönü ile her zaman ilgi çekici olmuştur. “I’m a Ramblin Man” “Mammas Don’t Let Your Babies Grow Up To Be Cowboys” “Amanda” gibi klasiklerin yer aldığı bu albüm tüm Highywayman sevenlere önerilir.

51QwNAnMlFL._SX300__PJautoripBadge,BottomRight,4,-40_OU11__
8) Gold – Hank Williams : 1920’lerdeki ilk dönem Atlanta etkisindeki country müziğin Nashville ekolüne evrilmesinde ve rock’n roll ruhunun içine yedirilmesindeki asıl büyük öncü kimdir diye sorsalar doğrudan tüm otoritelerin yanıtı Hank Williams olurdu. Hank’in Gold ismi ile üretilmiş 2 CD’lik best of albümü müthiş bir başyapıt. İçinde “I Saw The Light” “A Mansion on the Hill” “Honky Tonk Blues” “Hey Good Lookin” gibi klasikler barındıran Hank Williams kendisinden sonra Elvis Priesleylerin, Johnny Cashlerin de yolunu açmıştır diyebiliriz.

5113iqS6sDL._SY300_
9) Crazy (Demo Sessions) – Willie Nelson : Listemizde Willie’ye bir kez daha yer veriyoruz. Bu kez çok önemli bir klasiği olan “Crazy” nin demo dönemlerine ilişkin. Sadece Willie ve emektar yoldaş-gitarı Trigger’ı dinliyoruz. “Opportunity To Cry” ile başlıyor bu olağanüstü güzellikteki albümde serüvenimiz. “I’m Still Here” ile sona eriyor. Yine bulunması güç albümlerden ancak nasıl bir dahinin yıllar önce yetiştiğinin somut belgesi niteliğinde. Soğuk bir kış akşamında viskinizi yudumlarken dinlenecek sayılı albümlerden biri.

51TLS5ZZXcL._SX300_
10) Tender Mercies Soundtrack (1983) : 1983 döneminin Oscarlı unutulmaz klasiği Tender Mercies sadece Robert Duvall’in kariyeri açısından önemli bir çalışma olmadı. Aynı zamanda unutulmaz film müzikleri ile de gelmiş geçmiş en başarılı country soundtracklerinden birine imzasını atmış oldu. Albümde Charlie Craig, Craig Bickhardt, Lane Brody gibi sanatçıların yanı sıra bizzat Robert Duvall de yer alıyor. “I’ve Decided To Leave Here Forever” ile sanki bir Ray Price klasiği dinlemeye başlıyorsunuz. O derece ustalıkla üretilmiş bir eser. Charlie Craig’in “Midnight Tennessee Woman” ı Waylon Jennings esintileri taşımakta. Craig Bickhardt’ın “Overnight Sensations” adeta bir John Denver klasiği. Ve elbette unutulmaz “You Are What Love Means To Me” kapanıştaki… 2009 yapımı Oscarlı “Crazy Heart” ın atası olduğunu her seferinde belirttiğimiz bu albümü bulmak oldukça zor. Çünkü cd olarak basımı mevcut değil. Plak olarak bulabilirseniz kaçırmayın deriz.

© 2012-2019 AVENUES MUSIC | AVENUESTHEBAND.COM